Na příkladu Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1809–52)si můžeme doložit, jak problematické jsou vazby mezi Ukrajinským národem a matičkou Rusí, jak dnes vidíme na konfliktu ve východní části země. Ač se…
Moravičany jsou jednou z nejdéle osídlených lokalit šumperského okresu i celé severozápadní Moravy, ale první písemná zmínka o obci pochází až z roku 1249. Možná však již z roku 1200, kdy se můžeme…
Městečko Loštice na Šumpersku se může – celkem nezvykle a mimo jiné - pyšnit dvojicí soch našeho oblíbeného světce Jana Nepomuckého. Po soše v centru městečka se zde „objevila“ ještě další socha.…
Syn Marie Terezie a Františka Lotrinského, císař Josef II. Patřil po své smrti (1790) k nejoblíbenějším panovníkům, kteří trůnili nad středoevropským prostorem. Reformy, které prosadil nejdříve jako…
Mitrovice jsou malou vesničkou na samém okraji šumperského okresu, která je součástí obce Moravičany a ve které žije jen několik desítek duší. Poprvé jsou Mitrovice písemně zmiňovány až v roce 1786,…
Výrův kámen je skalní útvar, na který se dá vylézt. Potkáte ho na Zlatohorské hornické naučné stezce nedaleko zříceniny Edelštejn (článek). Jsou z něj výhledy na hřeben Zlatohorské pahorkatiny.…
Zlatohorská naučná hornická stezka měří 17 kilometrů a začíná a končí na náměstí ve Zlatých Horách. Některé úseky jsem v minulých letech prošla, celou stezku jsme letos (květen 2015) šli poprvé.…
Ozdobou horské obce Loučná nad Desnou na jižním úpatí Hrubého Jeseníku je bezesporu původně renesanční zámek z r. 1608 (založen Žerotíny) a okolní zámecký park. Zatímco užití zámku jako pobytového…
S mariánskými sloupy se na našem – ale například také polském – území setkáváme poměrně často. Na střední Moravě a Hané však nebývá žádnou zvláštností výskyt hned dvojice takových sloupů. A „stává“…
Už název města napovídá, že se tady těžilo zlato, a to už od dávných dob. Dodnes se zde pořádají různá mistrovství v rýžování zlata. Původní název Zlaté Hory byl později nahrazen názvem Cukmantl. To…